Foto
  • 3.11.2023
  • Lucie Kronesová
  • Jiří Pospíšil

Je dobojováno. Dne 1.11.2023 se uskutečnilo poslední IX. kolo Běžecké ligy 2023 rezortu MO. Závěrečný závod se běžel příjemnou podzimní krajinou v pražském lese Svatá Juliána. Na start se tentokrát z řad vojáků z povolání a občanských zaměstnanců postavilo celkem 105 závodníků z celé České republiky.

Za útvar 3255 přijelo bojovat sedm zástupců, 5 mužů a 2 ženy. Muži startovali jako první a čekala je dvě kola měřící zhruba 8 km. Ženy přišly na řadu po krátkém časovém odstupu a zdolat musely trasu přibližně poloviční délky než muži. Podmínky pro běh byly výborné a trať suchá, což hrálo účastníkům do karet. Usilovali o získání posledních bodů do celkového hodnocení běžeckého seriálu. Nejrychleji doběhl do cíle rtn. Jáchym Kovář z VÚ 8297 s časem 0:27:44. Nejrychlejší ženou závěrečného kola se stala nrtm. Alžběta Čížková z VÚ 6950, která cílovou čárou proběhla po 17 minutách a 27 vteřinách.

Všichni účastníci závodu byli rozděleni do pěti mužských a tří ženských kategorií. A jak si v jednotlivých kategoriích vedli zástupci AKIS?

9. místo - rtm. Anna Gregušiaková

Podtrženo a sečteno, útvar 3255 v závěrečném kole ligy obsadil krásné 9. místo.

Po skončení závodu byli v Praze v hotelu DAP slavnostně vyhlášeni nejlepší běžci a běžkyně letošní ligy. Na stupně vítězů se za útvar 3255 postavil prap. Jiří Pospíšil, který se v kategorii M5 umístil na celkovém 3. místě. „3255“ v konkurenci dalších 32 zúčastněných vojenských útvarů dosáhl celkově, po všech devíti kolech, na skvělou 13. příčku.

Běžecká liga přitahuje rok od roku více zájemců, což potvrzuje mjr. Radek Hlavatý, bývalý tělocvikář a současný náčelník Oddělení výcviku AKIS: „Běžecká liga byla rezortem MO obnovena v roce 2010. O pět let později se již do závodu zapojilo na 430 vojenských profesionálů a občanských zaměstnanců. Tehdy byl náš cíl, aby v každém z devíti kol startovalo v průměru 100 osob. Této pomyslné mety se nám v letošním 13. ročníku podařilo dosáhnout startem 933 běžců a já jsem za to velmi rád.“

Mjr. Hlavatý ale zároveň připouští, že s narůstajícím počtem účastníků roste také konkurence a dostat se na bednu je těžší a těžší. „Je to tak. Pokud chce člověk stát na stupních vítězů, je nutná neustálá příprava. Běžců skokově přibývá a jejich kvalita je na velmi vysoké úrovni,“ dodává ještě k tématu sportovec tělem i duší.

My samozřejmě gratulujeme všem závodníkům, nejen kolegům z AKIS, a přejeme spoustu běžeckých úspěchů a pevný krok. Sportu zdar a běhu zvlášť!