- 13.11.2023
11. listopad, Den válečných veteránů, je celosvětově věnovaný památce ukončení 1. světové války. V České republice je významným dnem od roku 2004, ve Velké Británii však uctění památky padlých v této válce sahá až do roku 1919. O dva roky později se tam k tradici dvouminutového ticha přidal symbol vlčího máku.
10. listopadu jsme si v Praze na náměstí Míru společně připomněli hrdiny, kteří v bojích za mír a svobodu pro budoucí generace obětovali to nejcennější, svůj život. Městská část Praha 2 ve spolupráci s Ministerstvem obrany a Vojenským historickým ústavem uspořádala již podeváté vzpomínkovou akci, během níž bylo umístěno 30 pietních křížků za 30 padlých hrdinů, jejichž životy vyhasly během uplynulých 30 let při plnění úkolů v operacích v Saudské Arábii, na Balkáně či v Afghánistánu.
Akce byla doplněna prezentací armády České republiky a její techniky, která spolu se stánky zaplnila velkou část náměstí. Zvědavé oči přitáhlo pásové pancéřované vozidlo BVP-2, Toyota Hilux, Titus i nákladní automobily Tatra 815. Návštěvníky zaujala také praktická ukázka sebeobrany a boje zblízka a vystavené ruční zbraně. Své stánky zde měla střední i vysoká vojenská škola a Rekrutační středisko Čechy, kde byly podávány podrobné informace ohledně studia na zmíněných školách a náboru do armády přes střediska k tomu určená.
Nemalou roli na této akci plnili zástupci Agentury komunikačních a informačních systémů (AKIS), kteří představovali projekt „Spojař nové generace“. Se zájemci mluvili o spojovacím vojsku nejen minulém, ale především současném, které bohatě využívá všech moderních technologií a má v armádě velmi důležitou a nenahraditelnou funkci. Podělili se také o své dlouholeté pracovní zkušenosti a nastínili možnosti uplatnění u agentury. Návštěvníkům, kteří stánek AKIS obléhali po celé odpoledne, byly k dispozici různé propagační materiály a tematické video. Nejmenším udělaly radost vystřihovánky a pexeso, samozřejmě s obrázky vojenské techniky.
AKIS si padlé hrdiny připomněla nejen v Praze, ale také v Lipníku nad Bečvou, kde pietní akt zorganizovalo Centrum nasaditelných systémů. Průběh nám přiblížila prap. Iveta Dušková: „Vzpomínku a úctu jsme vzdali i my z posádky v Lipníku. Na městském hřbitově u kříže válečných veteránů jsme položili věnce, a to za účasti starosty města Lipníka nad Bečvou, Ing. Miloslava Přikryla, místostarosty Mgr. Ondřeje Vlčka, zástupce velitele VÚ 3255, mjr. Mgr. Pavla Chytila, a zástupce náčelníka štábu VÚ 4854, kpt. Bc. Zdeňka Zmeškala. Po pietním aktu velitel posádky, pplk. Ing. Vít Knapek, zorganizoval krátké setkání zástupců města a válečných veteránů. Účastníci zavzpomínali na své zkušenosti v zahraničních misích a také na kamarády, kolegy, kteří se už nevrátili domů.“
Na důležitost tohoto významného dne upozornilo i Vzdělávací centrum AČR, které se na počest padlých ve válkách zahalilo do vlčích máků. Věnovalo tak tichou vzpomínku všem, kteří zemřeli při obraně naší vlasti.
V období od 23. října do 17. listopadu probíhá sbírka, po jejímž skončení výtěžek převezme Vojenský fond solidarity, který pomáhá válečným veteránům a jejich nejbližším překonat nenadálé tíživé životní situace. V minulosti již podpořil například rodinu vojáka s těžce nemocným synem, zajistil chůvu pro tři sirotky v předškolním věku, předal finanční prostředky pozůstalým vojáků padlých v Afghánistánu a další. Díky Vám všem a Vaší pomoci se Vojenský fond solidarity stal světýlkem naděje pro vojáky a jejich rodiny. Děkujeme!
Předchozí
Běžecká liga 2023 zná své vítěze
Následující