Desátá dekáda existence spojovacího vojska Armády České republiky (SV AČR) byla charakterizována rozsáhlými změnami organizační struktury v důsledku globální finanční krize a s ní souvisejícím postupným snižováním rozpočtu rezortu MO a AČR. Výrazně se projevovala tendence šetření finančních prostředků. Jedním z kroků k dosažení úspor bylo snižování počtů příslušníků AČR, které se týkalo i SV AČR. Docházelo k reorganizacím. Zpočátku proběhly reorganizace menšího rozsahu v letech 2007 a 2008, k 1. lednu 2011 se uskutečnily reorganizace většího rozsahu, ale nejrozsáhlejší byla reorganizace organizačních struktur provedená k 1. červenci 2013. Cílem byla optimalizace organizační struktury a udržení schopností AČR v podmínkách sníženého finančního rámce.

Sekce komunikačních a informačních systémů Ministerstva obrany

V roce 2007 byla hlavním koncepčním, rozvojovým a řídicím prvkem SV AČR sekce komunikačních a informačních systémů Ministerstva obrany (SKIS MO), v přímé podřízenosti náčelníka Generálního štábu AČR (NGŠ AČR).

Hlavní působností sekce bylo řízení informatizace rezortu MO, zpracování koncepce informatizace rezortu MO a koncepce výstavby SV AČR. Sekce metodicky koordinovala operační použití SV AČR, orgány informatizace rezortu MO a řídila rozvoj, provoz a údržbu komunikačních a informačních systémů (KIS) rezortu MO a využívání kmitočtového spektra ve správě rezortu MO. Zajišťovala správu majetkových uskupení 2.4 optoelektronika a 6.2 software. Aplikovala  bezpečnostní politiku KIS a řídila provozní bezpečnost KIS a prostředků kryptografické ochrany.

Ředitelem sekce byl v té době brigádní generál Ing. Jiří Baloun, Ph.D. Od června 2007 velel SKIS MO v té době plukovník gšt. Ing. Jan Kaše. 

K významné změně v oblasti přímého řízení organizačních prvků SV AČR došlo k 1. říjnu 2008, kdy SKIS MO převzala z podřízenosti Velitelství sil podpory a výcviku (VeSPodV) do své podřízenosti 34. základnu komunikačních a informačních systémů (34. zKIS). 

Další reorganizace SKIS MO byla provedena k 1. lednu 2011. V důsledku restriktivních finančních opatření byl počet osob sekce snížen na 58. V porovnání s předchozí strukturou sekce však zůstaly působnost, cíle a úkoly stejné.

Po odborné stránce byly zřízeny tři odbory: první – odpovědný za informační systémy (IS), druhý – za komunikační systémy (KS) a třetí – za bezpečnost KIS. Nová organizační struktura měla lépe odrážet řízení a skladbu rezortních KIS, projektové řízení a podpůrné činnosti. 

34. základna komunikačních a informačních systémů

V roce 2008 byla z podřízenosti operačního VeSPodV do podřízenosti ředitele SKIS MO přepodřízena 34. zKIS.

Posláním 34. zKIS bylo zabezpečení provozu, údržby, správy, dohledu, majetku a řízení stacionárních KIS a poštovního spojení v rámci rezortu MO, včetně zajišťování jejich bezpečnosti.

Velitelem 34. zKIS byl plukovník Ing. Vladimír Ložek, od 1. října 2008 plukovník Ing. Jaroslav Praus a od 1. července 2011 až do její reorganizace v té době plukovník gšt. Ing. František Ridzák. 

Dnem 31. prosince 2010 byla zrušena ARI a její působnost přešla na SKIS MO a 34. zKIS. V důsledku toho došlo k reorganizaci 34. zKIS. Nad rámec dosavadní působnosti přibyly 34. zKIS další úkoly, především zajišťování podpory rozvoje KIS pro velení a řízení a rozvoj operačně-taktického systému velení a řízení (OTS VŘ).

V té době měla 34. zKIS organizační strukturu čítající celkem 757 osob. 

Řídicí prvky KIS na operačních velitelstvích a taktickém stupni velení

Na operačních stupních, které tvořily Velitelství společných sil (VeSpS) a VeSPodV, byly za oblast KIS hlavními řídicími, organizačními a koordinačními prvky odbory KIS (OKIS).

OKIS VeSpS organizoval a řídil spojovací jednotky brigád a leteckých základen v působnosti SpS AČR. Odborně řídil 101. spojovací prapor (101. spojpr), 26. brigádu velení, řízení a průzkumu (26. bVŘPz) a spojovací náčelníky – náčelníky oddělení KIS na brigádách a leteckých základnách. Koordinoval provoz OTS VŘ a spojovacích systémů PozS a VzS, které zajišťovaly komunikační a informační služby pro bojové a zabezpečující jednotky. Náčelníkem OKIS VeSpS byl plukovník Ing. Petr Pecina, od 1. srpna 2010 až do jeho zrušení pak plukovník Ing. Jozef Karbas.

101. spojpr se podílel na zabezpečení výstavby a provozu KIS míst velení a rozvinutí spojovací soustavy v prostoru operačního nasazení úkolových uskupení AČR. Velitelem 101. spojpr byl podplukovník Ing. Roman Vícha, od 1. června 2009 podplukovník Ing. Josef Bareš a od 1. května 2012 až do zrušení praporu podplukovník Ing. Zdeněk Fofoňka.

26. bVŘPz zajišťovala komunikační a informační služby pro vzdušné síly. Velitelem byl plukovník gšt. Ing. Bedřich Vaculík, od 1. dubna 2008 plukovník Ing. Zdeněk Postulka, od 1. března 2013 plukovník Ing. Štefan Vasily a od 1. listopadu 2014 plukovník gšt. Ing. Milan Malík.

Spojovacím náčelníkem brigády a současně náčelníkem oddělení KIS byl u 4. brigády rychlého nasazení (4. brn) major Ing. Jozef Karbas, od 1. dubna 2008 major Ing. Josef Vyhnánek, od 1. ledna 2011 major Ing. Milan Murgaš a od 1. února 2015 major Mgr. Marek Hajn. U 7. mechanizované brigády (dále 7. mb) tuto pozici vykonával major Ing. Jiří Cipl, od 1. října 2010 major Ing. Stanislav Bajcar a od 1. října 2013 major Ing. Ivo Gocál.

Spojovací prvky útvarů a jednotek AČR – spojovací roty, čety, družstva – byly organicky začleněny do útvarů a jednotek AČR, v jejichž prospěch zajišťovaly spojení a informační podporu.

OKIS VeSPodV odborně řídil 34. zKIS a zajišťoval komunikační a informační služby pro SPodV. Po přepodřízení 34. zKIS pod SKIS MO bylo úkolem OKIS VeSPodV zajišťování komunikační a informační podpory VeSPodV a jeho organizačním prvkům. Od 1. ledna 2009 řídil OKIS VeSPodV i spojovací prvky u logistických základen a nemocniční základny. Náčelníkem OKIS VeSPodV byl plukovník Ing. Michal Chlebec a od 1. ledna 2009 až do jeho zrušení plukovník Ing. Boris Janko. 

101. spojovací prapor

V podřízenosti velitele SpS působil 101. spojpr, který byl v této době druhým největším spojovacím útvarem AČR. Jeho předurčení spočívalo především v zabezpečení výstavby a provozu KIS míst velení různého typu a rozvinutí spojovací soustavy v prostoru operačního nasazení úkolových uskupení AČR. Nezanedbatelným úkolem 101. spojpr bylo provádění výcviku spojovacích specialistů. Specialisté praporu byli připraveni k zasazení, jako spojovací prvek Společného operačního centra (SOC) MO. U 101. spojpr byla připravena záloha sil a prostředků pro doplnění spojovacích jednotek a úkolových uskupení.

V roce 2008 se součástí organizační struktury 101. spojpr stala jednotka Deployable Communications and Information Module (DCM), která je předurčena k plnění úkolů KIS a zajišťování operací NATO v sestavě 3. spojpr NATO s velitelstvím v polské Bydhošti. Personál pro tento prvek vyčlenil 101. spojpr. 

Téměř s identickou strukturou zabezpečovaly spojení a komunikační a informační služby spojovací roty (spojr) u 4. brn a 7. mb. Plnily spojovací úkoly ve prospěch velitelství brigád na jejich místech velení a současně zajišťovaly spojení k podřízeným praporům. 

Na taktické úrovni u taktických stupňů prapor a brigáda druhů vojsk působily zpravidla spojovací čety (spojč) se strukturou potřebnou k zabezpečení spojení u svého prvku.

Reorganizace organizačních prvků SV AČR k 1. červenci 2013

K rozsahem i významem nejrozsáhlejší reorganizaci prvků SV AČR došlo k 1. červenci 2013.

Cílem provedení reorganizace bylo v rámci úsporných opatření dosáhnout snížení počtů osob SV AČR, ale současně vytvořit efektivní a funkční strukturu k udržení schopností SV AČR.

Dnem 1. července 2013 byly zrušeny SKIS MO, OKIS VeSpS, OKIS VeSPodV, 101. spojpr. Současně  byla reorganizována 34. zKIS na Agenturu komunikačních a informačních systémů (AKIS). Do AKIS byly začleněny prvky SKIS MO, které řídily rozvoj a provoz KIS, OKIS VeSpS, OKIS VeSPodV a 101. spojpr.

V rámci sekce podpory MO vznikl odbor KIS s odpovědností za řízení informatizace v rezortu MO, zpracování koncepce informatizace, řízení rozvoje KIS, interoperabilitu KIS a řízení části kmitočtového spektra, které je ve správě rezortu MO. 

Odbor KIS sekce podpory Ministerstva obrany

Odbor komunikačních a informačních systémů sekce podpory Ministerstva obrany je jedním z prvků sekce podpory MO (SPod MO).

SPod MO je organizačním útvarem MO odpovědným za koncepční a kontrolní činnosti a za odborné řízení oblasti logistiky, komunikačních a informačních systémů a vojenského zdravotnictví. Vykonává správu movitého majetku v rezortu MO.

Hlavním posláním OKIS SPod MO je řízení informatizace v rezortu MO, zpracování koncepce informatizace, koordinace činností v oblasti architektur KIS vůči veřejné správě ČR, NATO a EU, zpracování globální architektury KIS, řízení rozvoje KIS, koordinace procesů standardizace v oblasti KIS a správa úseků rádiového spektra přidělených rezortu MO.

OKIS SPod MO měl k 1. červenci 2013 tabulkově 16 osob. Ředitelem odboru byl plukovník gšt. Ing. Zdeněk Rýpar a od 1. listopadu 2016 plukovník Ing. Daniel Bambušek.

Agentura komunikačních a informačních systémů

Agentura komunikačních a informačních systémů se stala hlavním provozním prvkem SV AČR, podporujícím rozvoj KIS, s působností v celém rezortu MO.

AKIS řídí a zabezpečuje operační plánování v oblasti KIS, včetně způsobů použití KIS v operacích, přípravu a výcvik specialistů KIS a odbornou přípravu štábů v oblasti KIS ve prospěch pozemních sil (PozS) a vzdušných sil (VzS). Metodicky řídí přípravu specialistů KIS u Velitelství výcviku − Vojenské akademie.

Odpovídá za koncepci, výstavbu a rozvoj spojovacího vojska AČR, podporu rozvoje a provoz určených KIS v rezortu MO, rozpracování systému VŘ v oblasti KIS, za zabezpečení výstavby míst velení AČR a za plánování, přípravu a koordinaci výcviku a cvičení spojovacího vojska AČR, zabezpečení národní podpory DCM, zpracování podkladů pro operační přípravu státního území v oblasti KIS, včetně definování operačních požadavků a opatření v přípravě mobilizačních dodávek v oblasti telekomunikačních a poštovních služeb, za zpracování výchozích, referenčních a cílových architektur KIS a za správu majetku majetkových uskupení 2.4 a 6.2 zařazeného do KIS.

AKIS má v současné době schopnost komplexně zabezpečovat komunikační a informační podporu procesů jak v oblasti řízení rezortu MO a AČR, tak i v oblasti velení a řízení uskupení jednotek AČR v operacích, včetně jejich přípravy.

Ředitelem AKIS a současně náčelníkem SV AČR byl brigádní generál Ing. Jan Kaše, MSc. Dne 1. prosince 2016 byl jmenován ředitelem AKIS plukovník gšt. Ing. František Ridzák.

V roce 2015 došlo na základě naplňování obsahu koncepce kybernetické obrany rezortu MO v oblasti schopností Computer Incident Response Capability (CIRC) k vytvoření oddělení koordinace CIRC ve struktuře Agentury KIS. V tomto období byl zrušen odbor majetkových uskupení KIS a jeho úkoly převzalo nově vytvořené oddělení majetkových uskupení KIS. 

Optimalizace organizačních struktur k 1. červenci 2016 umožnila systémově řešit problematiku certifikačních služeb IS, efektivněji plnit úkoly v oblasti Public Key Infrastructure (PKI) a řešit rozvoj systémů C2 ve shodě s cíli výstavby schopností stanovených v dokumentech NATO. Do organizační struktury AKIS byly začleněny jednotky aktivní zálohy v celkovém počtu 60 osob.

V období 2015 až 2016 se začala plně projevovat potřeba reagovat na požadavky vyplývající z konceptu NATO nazvaného Federated Mission Networking (FMN). Zkušenosti ze cvičení CWIX 2016 a SFCT 2016 ukázaly na nedostatky v řadě oblastí, a to včetně technické připravenosti obsluh a technologického vybavení KIS. Dílčí problémy se také vyskytly v oblasti bezpečnosti KIS.

Bylo rozhodnuto o zintenzivnění činnosti vedoucí k uspíšení procesů pořízení nových technologií, přípravě vojsk a optimalizaci systému velení a řízení u některých prvků AKIS. Byla personálně posílena oblast rozvoje systémů C2 se záměrem podpořit schopnost společného působení jednotek KIS v nově se utvářejícím federativním prostředí NATO, a to s ambicí dosáhnout schopnosti poskytovatele služeb KIS (Mission Network Element − MNE) jako vedoucí národ operace v rozsahu brigádního úkolového uskupení.

Ze stávajících organizačních prvků AKIS byl vytvořen odbor integrace a interoperability KIS s hlavním cílem uspíšit procesy budování schopností informační bezpečnosti a Cyber Defence v užší spolupráci s odborem bezpečnosti MO. 

Byl zpracován záměr optimalizace organizačních struktur centra SVŘ a centra OTS VŘ s cílem zintenzivnit procesy pro dosažení schopností kooperace s koaličními partnery při společných cvičeních a spolupůsobení v zahraničních operacích dle konceptu FMN.

 

Operační a taktický stupeň

V roce 2014 vznikla z VeSpS nové Velitelství pozemních sil (VePozS) a Velitelství vzdušných sil (VeVzS), jež řídí vytváření úkolových uskupení k plnění úkolů AČR.

Komunikační a informační služby pro bojové a zabezpečující jednotky úkolových uskupení zajišťují primárně jejich organické spojovací jednotky.

Komunikační a informační služby míst velení úkolových uskupení podle požadavků zabezpečuje AKIS prostřednictvím centra operačně-taktických systémů velení a řízení v součinnosti se silami a prostředky spojovacích jednotek taktického stupně.

U 4. brn a 7. mb spojení zajišťují organické spojr, u praporů a pluků druhů vojsk spojení zabezpečují organické spojč.

Na taktické úrovni jednotky disponují svými prostředky KIS.