- 19.6.2023
Vojenská dětská skupina na Petřinách dokonale zaskočila v podobě vystoupení a dárku Ř SKIS generála Petra Šnajdárka a Ř AKIS plukovníka Jana Jelínka, kteří se přijeli neohlášeně přesvědčit, že každý spojař, který potřebuje, nalezne umístění pro své děti.
Vše odstartoval problém jednoho z příslušníků Agentury KIS, který podal přihlášku do deseti dětských školek na Praze 6, přičemž jeho nejlepší umístění byla 22. pozice pod čarou. Ř SKIS a Ř AKIS dlouhodobě podporují v rámci armádních benefitů dětské skupiny tak, aby se nikdo nemusel obávat, že pro své dítě nebude mít místo v některé z dětských skupin. Oba se tak osobně přijeli seznámit s aktuální situací a zeptat se přímo na místě, zda současná kapacita je dostatečná, podívat se, jaké mají vojenské děti zázemí a zároveň zjistit, kam lze ještě více kvalitu péče posunout.
Bylo to dokonalé zaskočení pro obě strany, když se v pátek dne 16. 06. 2023 před dveřmi objevili dva nejvyšší zástupci spojovacího vojska s tím, že se přichází neplánovaně podívat na fungování dětské skupiny. Z původně zamýšleného krátkého setkání se však stalo velmi příjemné seznámení se s celkovým chodem dětské skupiny. Vzhledem k tomu, že den předem proběhlo rozloučení se předškoláků za přítomnosti rodičů, došlo ke zcela spontánnímu opakování části programu pro zaskočené hosty. Poté následovala společná zábava, kdy děti doslova vtáhli oba návštěvníky do svých her a kreativní výroby dárků, pro své tatínky ke dni otců. Nyní se zase „karta obrátila“ ve prospěch paní učitelek, které nechaly oba ředitele na pospas všem dětem a užívaly si jejich lehkou rozpačitost. Ti však přijali tuto výzvu a všichni ocenili zcela uvolněnou atmosféru všech účastníků.
„Bylo to krásné setkání, kdy jsem mohl být zase na chvíli dítětem, kamarádem na hraní. V tu chvíli si člověk uvědomí, proč to všechno děláme, proč jsme vojáci. Rodina a děti jsou skutečně základ společnosti nehledě na dobu a systémy,“ zhodnotil setkání generál Petr Šnajdárek.
Den otců
Je den otců nějakým novým marketingovým produktem jako „Valentýn“? Historie skýtá mnohá překvapení. Mezinárodní den žen byl poprvé oficiálně slaven 28. února 1909 v USA. Den matek má sice své nejhlubší kořeny již v 16. století ve staré dobré Anglii, avšak poprvé se s ním setkáváme v roce 1908, oficiálně nicméně až v roce 1914. V Československu díky Alici Masarykové dochází k připojení od roku 1923. A nyní zcela překvapivě, první den otců je datován na 19. červen 1910 v USA ve státě Washington, přesně v městečku Spokane.
Cherchez la femme. Tuto tradici založila Američanka Sonora Smart Doddová, která chtěla vzdát úctu svému ovdovělému otci, který se o ni a její čtyři sourozence, tedy pět dětí, dokázal postarat. Den otců není tedy ničím jiným než dnem narození právě jejího otce. V roce 1966 americký prezident Lyndon Johnson vyhlašuje tento svátek za oficiální.
„Jak mi bylo doloženo, nikdo ze spojařů se nemusí obávat, že by místo nenašel. I syn našeho kolegy byl přijat od 3. července 2023, protože naše dětské skupiny fungují i přes prázdniny. Ne vše bylo v minulosti špatné. To dobré jsme ponechali a to nové, moderní vidíme na vlastní oči. Velikostí prostoru, počtem učitelek, vybavením, aktivitami, celoročním provozem, denní dobou provozu a mnohým dalším vysoce převyšujeme konkurenční nabídku. A upřímně přiznávám, že nás to těší, říká plukovník Jelínek.
Stejně jako se proměnila, emancipovala, role žen, ani role mužů, otců, v dnešní společnosti není stejná. Zatímco před sto lety bylo téměř nemyslitelné, že by muž byť jen tlačil dětský kočárek, dnes naši moderní otcové pomáhají již od narození, mnohem více jsou zapojeni do výchovy i samotného chodu rodiny. Proto si spojovací vojsko o to více váží svých kolegů, kteří vykonávají velmi náročnou práci vojáka z povolání a zároveň doma plní svoji roli otců.
Předchozí
Následující