SERE - kurz přežití v tísni

foto
  • 9.8.2023
  • Lucie Kronesová
  • Jiří Pospíšil

SERE je speciální kurz, který profesionální vojáky teoreticky i prakticky provede tím, jak co nejlépe zvládnout, tedy přežít, incident. Od zajetí nepřítelem, přes únik, čekání na pomoc, až po finální vyzvednutí vlastní jednotkou. To vše s cílem minimalizovat ohrožení života jak zachraňovaného, tak zachránců.

Zkratka SERE, pocházející z anglických slov Survival, Escape/Evasion, Resistance, Extraction, tedy v překladu neznamená nic jiného než přežití, únik/vyhýbání se zajetí, odolávání v zajetí a vyzvednutí odloučených osob. Unikátnost tohoto kurzu spočívá v tom, že jsou účastníci odkázáni jen sami na sebe, na své schopnosti. Žádný „buddy“, který by jim kryl záda a podal pomocnou ruku, jako je tomu na jiných kurzech, kde se taktické dovednosti trénují ve dvojici, větším týmu nebo sekci.

Kurz SERE se dělí na tři úrovně dle obsahu a náročnosti. Provedení výcviku v dané úrovni zajistí, že jsou osoby vyškoleny v rozsahu dle rizikové skupiny, do které jsou zařazeny.

Základní úroveň A probíhá v rozsahu pěti výukových hodin. Jedná se o teoretickou přípravu, během níž účastníci získají spoustu zajímavých a cenných informací nutných pro přežití, často doplněných o vlastní zkušenosti instruktorů. Od 4.5.2022 vstoupila v platnost Směrnice k provádění výcviku v záchraně odloučených osob. Ta stanovuje, že tuto úroveň výcviku musí absolvovat všichni zaměstnanci rezortu Ministerstva obrany, občanské zaměstnance nevyjímaje, a výcvik má nově neomezenou platnost.

Úroveň B je určena mimo jiné zpravodajským a průzkumným orgánům, speciálním silám, výsadkovým jednotkám, útvarům a jednotkám Vojenské policie, vzdušným silám, všem osobám vysílaným do zahraničních operací. V této úrovni si už vojáci kromě několikahodinové teorie vyzkouší i část praktickou, která zahrnuje stavbu přístřešku, improvizované rozdělávání ohně, obstarání potravy z přírodních zdrojů a první pomoc. Nechybí ani trénink na případné zajetí, skrytý přesun z místa incidentu do místa vyzvednutí zachránci, navázání kontaktu se svou jednotkou a další zajímavé činnosti, které se odvíjí od ročního období. V létě vojáky čeká např. plavání v oděvu, různé způsoby slaňování, transport raněného po souši i po vodě, v zimě pak průsmykem na lyžích. Minimální časová dotace této úrovně je 20 výukových hodin, z nichž alespoň 5 hodin patří praktickému výcviku. Konečná délka kurzu však závisí na potřebách proškolovaných osob. Získané osvědčení o absolvování výcviku má platnost 4 roky.

Pro budoucí instruktory a speciální odbornosti (např. piloty, zpravodajskou službu) je připraven kurz nejvyšší úrovně – SERE C. Zde už jde opravdu do tuhého. Tato úroveň navazuje na předchozí úroveň B, během níž účastník získá kompletní teoreticko-praktickou přípravu pro přežití a únik před protivníkem, a to za použití všech dostupných prostředků k zajištění vlastní záchrany. Následuje polní cvičení formou nepřetržitého výcviku trvajícího minimálně 72 hodin a vše završuje simulované zajetí na nejméně 12 hodin, během kterých jsou účastníci vystaveni obrovskému psychickému i fyzickému tlaku. Mají tak možnost vyzkoušet a posílit svou duševní odolnost. V rámci tohoto kurzu si mnozí opravdu sáhnou na dno, jelikož se dostanou do stavu tzv. bojového vyčerpání. Vzhledem k náročnosti kurzu jsou účastníci po celou dobu pod odborným dohledem psychologů a lékařů. Platnost kurzu SERE C je, stejně jako u SERE B, 4 roky. Zatímco výcvik úrovně C se uskutečňuje pouze u vojenského vzdělávacího zařízení VeV-VA ve Vyškově, kde se na nácviku podílí i příslušníci Vojenské policie a průzkumných jednotek, první dvě úrovně probíhají u útvarů v rámci celé ČR.

AKIS tyto výcviky sám organizuje teprve od roku 2022, kdy kurzem SERE prošlo 54 vojáků z povolání (VZP). V letošním roce se zimního výcviku se zaměřením na horské podmínky zúčastnilo celkem 25 VZP. Letní kurz, který proběhl od 24. do 28.7.2023 v Jincích, absolvovalo 13 příslušníků AKIS pod vedením praporčíka Jiřího Pospíšila, který celý kurz nejen zorganizoval, ale řídil také praktickou část. Prap. Pospíšil je v tomto ohledu již ostřílený hráč. Pod jeho taktovkou se uskutečnilo mnoho komplexních výcviků a on nepodceňuje přípravu žádného z nich. 

„Každá skupina je jedinečná a vyžaduje něco trochu jiného. Náplň kurzu pro příslušníky AKIS se pochopitelně musí částečně lišit od kurzu pro zástupce bojových jednotek. Základ je stejný, ale dle potřeb se nabalují další a další činnosti, musím být tvrdší, přísnější – v závislosti na tom, jak velký je předpoklad, že daný člověk bude vystaven riziku zajetí. Každý kurz má ale vždy jedno společné, nikdy není úplně totožný. Pokaždé do něj zahrnu něco nového, aby vojáci zažili moment překvapení a dostali se tak do situace, na kterou nejsou připraveni,“ prozradil prap. Pospíšil.

Jak červencový kurz přežití proběhl a jak se s ním zástupci AKIS popasovali, se můžete podívat v naší fotogalerii. Příprava dalších kurzů neustává a je v plném proudu. Už v závěru srpna se bude na dalším letním kurzu brodit vodou skupinka deseti „akisáků“ z Centra podpory. Na lednový a únorový termín si ale každý bude muset přibalit něco teplejšího a plavání v řece vystřídají přesuny na sněhu a ledu. O to větší zábava to bude!

Předchozí

Profesní přezkoušení

Následující

Agentura KIS přebírá nové vozy TITUS

SERE - kurz přežití v tísni