- 11.6.2024
VIII. ročník Konference spojovacího vojska Armády České republiky, pod záštitou Sekce komunikačních a informačních systémů Ministerstva obrany, se uskutečnil ve dnech 5. a 6. června 2024 v Lipníku nad Bečvou. Nejnovější technologie a inovace v oblasti komunikačních a informačních systémů představil zástupcům armády na posádkovém cvičišti Bečva historicky největší počet partnerů.
Zástupci společností obranného průmyslu prezentovali armádě nejmodernější technologie, jejichž nasazením dojde ke komplexní proměně vedení bojových operací, včetně způsobů velení a řízení. S ohledem na aktuální výzvy byly na konferenci k vidění drony, protidronová elektromagnetická puška, automatizovaný detekční systém, akumulátorové zdroje pole, svinovací kompaktní stožár, rozvinutí a svinutí do 15 minut či mobilní místa velení.
Velmi zaujala demonstrace autonomního robotického vozidla UGV TAROS V4 s pokročilými funkcemi řízení a navádění, které umožňují vozidlu nepřetržitý provoz a nasazení ve složitých a rizikových prostředích a dle zvolené nástavby plnit předem určený cíl. TAROS má využití také při monitorování perimetru objektů kritické infrastruktury, stejně jako při její ochraně za pomocí letálních nebo neletálních zbraňových systémů. Nechyběla multifaktorová imitace cíle v podobě obrněného kolového vozidla TITUS, klamání v infračerveném záření, imitace radiolokačního odrazu a spousta dalších technologií zvyšujících bezpečnost vojáků na novodobém bojišti.
O neodkladnou modernizaci technologií usiluje ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů, plukovník Jan Jelínek: „Úkolem Agentury KIS je budovat a rozvíjet služby 21. století. Naším hlavním cílem je udržet pro Armádu České republiky technologickou převahu na bojišti. Víme, co chceme. Reagovat na aktuální výzvy je ale možné pouze s aktuálními technologiemi“, zdůraznil plukovník Jelínek.
Na konferenci byl také uveden moderní způsob náboru ke spojovacímu vojsku. Ten probíhá prostřednictvím avatara Petra, jenž je propojen s umělou inteligencí (AI). Do budoucna bude schopen provést celým náborovým procesem zájemce doslova odkudkoli v ČR, třeba i z podniku s rychlým občerstvením.
Další velmi perspektivní možností náboru je cílená rekvalifikace ICT specialistů, kteří mohou být pro armádu proškoleni „na míru“. Stát se ICT odborníkem tak nikdy nebylo snazší a dnes jím může být úplně každý. Stačí si vybrat vojenský útvar, specializaci a do šesti měsíců můžete rozšířit řady spojovacího vojska. Nábor kvalitního personálu je pro armádu stěžejní.
Ředitel Sekce komunikačních a informačních systémů, generál Petr Šnajdárek, k tomu dodává: „Co zde vidíme, je možná budoucnost. Technologie zcela změní způsoby válčení v multidoménovém prostředí. Stejně tak ale, jak se mění právě technologie, musí se změnit samotný voják a naše požadavky na něj. Již to nebude o pouhém střílení. Moderní voják se nám mění na komplexní technologický prvek“.
Nově se konference zúčastnili představitelé Radioklubu Armády České republiky. Činnosti tohoto spolku se poslední dobou dostává větší a větší pozornosti. Bez zaslouženého povšimnutí nezůstali ani „zvířecí vojáci“, kteří jsou plnohodnotnými členy bojových formací. I pro ně je nezbytná adaptace na moderní technologie, na nichž v poli závisí nejen jejich život a zdraví, ale také dovednosti, které jsou neméně důležité než u vojáků.
Letošní konference přinesla celou řadu významných novinek a prokázala, že spojovací vojsko pružně a účinně reaguje na současnou situaci a je maximálně připraveno stát se nejen moderní a efektivní složkou ozbrojených sil, ale i kritické infrastruktury naší země.
Předchozí
Operace na dálku. Vojenská nemocnice Brno a ÚVN Praha poprvé operovaly pacienta přes satelitní most
Následující
První stáž studentů střední školy u Centra nasaditelných systémů