- 24.10.2024
Vojáci spojovacího vojska se pod záštitou ředitele Agentury komunikačních a informačních systémů zúčastnili komplexního polního výcviku s novými spojovacími vozidly TITUS. Cvičení se uskutečnilo v posádce Centra nasaditelných systémů v Lipníku nad Bečvou od 7. do 18. října. Jeho cílem bylo nejen prověření schopnosti budovat operační a taktická místa velení pro nadřízené stupně velení Armády České republiky v podmínkách ostrého nasazení, ale také zabezpečení případných výpadků stacionárních telekomunikačních a datových systémů.
Ve dnech 7.10. – 18.10.2024 proběhl v posádce Centra nasaditelných systémů v Lipníku nad Bečvou, jenž organizačně spadá pod Agenturu komunikačních a informačních systémů, komplexní výcvik spojovacího vojska. Zaměřený byl zejména na posádky nových kolových obrněných spojovacích vozidel TITUS a PANDUR. Cvičení mělo za úkol prověřit schopnosti budovat operační a taktická místa velení pro nadřízené stupně velení Armády České republiky mimo výcvikové prostory, aby se tak dokázali přiblížit reálnému bojovému nasazení. Příprava před cvičením zahrnovala všeobecnou informovanost zúčastněných celků o plánování, vydání bojového rozkazu nebo logistické zabezpečení, a to od štábu až po samotné jednotky v poli.
Pro nová spojovací vozidla TITUS se toto cvičení stalo jedním z prvních ostrých nasazení. Vozidla neplnila úkoly pouze ve výcvikovém prostoru Armády České republiky, ale i v reálných horských podmínkách Beskyd, Hostýnských vrchů a Bílých Karpat. Jejich úlohou bylo zajištění satelitního a rádiového spojení mezi jednotlivými operačními a taktickými místy velení. Výcviku předcházela teoretická a praktická příprava všech posádek zaměřená na jejich taktiku nasazení, maskování, odbornou přípravu v oblasti rádiových antén, šíření elektromagnetických vln v prostoru a vlnových forem používaných u nových radiostanic L3HARRIS.
„V případě nasazení nových spojovacích vozidel TITUS je teoretická a praktická příprava jejich osádek zcela klíčová. Je důležité, aby spojaři operující s touto novou technikou byli připravováni v souvislých blocích tak, aby teoretické poznatky mohli okamžitě uplatnit v rámci svého praktického výcviku“, uvedl pplk. Vít Knapek, řídící cvičení a velitel Centra nasaditelných systémů.
Součástí cvičení bylo i praktické ověření schopnosti nasazených jednotek zabezpečit radioreleovou osu pro případ selhání stacionární komunikační infrastruktury mezi Ostravou, Olomoucí a Brnem. Toto ověření simulovalo schopnost Armády České republiky zajistit přenosové prostředí pro základní služby v rámci kooperace se složkami integrovaného záchranného systému nebo v případě nasazení jednotek v členitém a rozsáhlém terénu. Již nyní se připravuje další cvičení, které proběhne na jaře příštího roku.
Editace textu: Lucie Kronesová